Jump to content

E interesant  

50 members have voted

  1. 1. E interesant?

  2. 2. Vice City sau San Andreas?

    • Vice City
    • San Andreas
    • Ambele si mergi cu avionul intre ele?
  3. 3. 0.3DL sau 0.3.7

    • 0.3DL
    • 0.3.7 dar asta inseamna fara Vice City si cam plictisitor overall


Recommended Posts

Limitless.thumb.png.1da4d52721031988240e7b3bb855bc3a.png

 

 

Practic este o idee mai veche, pe care o postez aici ca poate asa mai lucrez putin si la asta.

Ce e chestia asta?

Un proiect de server de SA:MP (daca schimb conserva si iau GTA V, facem si acolo).

 

Deja exista B-Zone, Bugged, Nephrite si ce mai e, de ce ma intereseaza pe mine de chestia asta?

Pentru ca e diferit. E unic din punct de vedere tehnic (detalii mai jos), in primul rand, apoi din punct de vedere al ideilor. Nu o sa fie inceput de la niciun gamemode existent (nici alea care au doar sistem de login sau burned sau ce se mai poarta acm). E un gamemode facut doar de dragul inovatiei, nu am mai jucat SA:MP de cand s-a inchis RedzMax, deci nu cred ca e cazul sa ma acuzati ca copiez, nici nu stiu ce s-a mai intamplat. Fiecare system va fi gandit integral de mine, asa ca o sa fie complet diferit de ceea ce exista.

In ultimul timp, tot ce a fost adus nou au fost sisteme de care te intalnesti din an in Paste, cum aveam pe KroNix un fel de minigame cu ninja. Se poate inova mult mai usor. Trebuie doar reimaginate niste sisteme de baza, ceea ce o sa fac cu acest proiect.  Imi dau seama ca nu o sa atraga probabil, dar eu vreau sa testez niste limite. O sa anunt detalii pe masura ce sunt cat de cat conturate.

 

Release date cand?

Nu curand. E posibil nici sa nu fie server. Daca o fi sa deschid ceva, anunt. Daca nu, ori vand ori fac open-source dupa un timp. 

 

Unic din punct de vedere tehnic

In ultimul timp am inceput sa lucrez predominant in .NET, asa ca acest gamemode nu va avea urme de PAWN. C# baza ????

La fel si forum si panel (care vor fi facute amandoua in ASP.NET Core).

 

Daca nu mi-e lene si e interes, poate fac si ceva live sau site-uri de prezentare. Daca am uitat sa zic ceva, dau edit. Daca aveti intrebari, exista PM. Daca vi se pare interesant, accept donatii (daca sunt donatii destule o sa abandonez orice eventuala vanzare si devine open-source).

 

Changelog:

 

Contact: 

  •  Discord: ╲⎝⧹ Chase. ⧸⎠╱#3052

 

Donatii:

 

iReal Worlds Romania

 

 

 

 

 

Cel mai developer

Link to comment
Share on other sites

Changelog:

L# v0.0.5 PA

Quote
  • Creata o legatura cu o baza de date. Cum serverul ruleaza pe .NET Core, putem folosi uneltele specifice. Astfel, serverul foloseste Entity Framework Core si Microsoft SQL Server (in loc de MySQL).
  • Creat un sistem simplu de login/register. Nu cred ca sunt prea multe de spus aici. Nu exista multe lucruri ce pot fi schimbate astfel incat sa aiba un impact major. (ma rog, o sa urmeze ceva mai incolo, dar nu dau spoiler). E destul de asemenator cu alte server, in afara de algoritmul de criptare (care nu mai e MD5) si a tipului bazei de date.

 

Edited by Chase.

Cel mai developer

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Changelog:

 

L# v0.0.18 PA

Quote

 

  • Creat un ceas, speedometer si o bara cu informatii (XP, Nivel, FPS si Ping).
  • Creat un sistem de moduri server-side. Moduri disponibile momentan: Damage Informer, Health & Armor in digits.
  • Create bazele unui sistem de anti-cheat.
  • Modificari de natura tehnica: Contextul si entitatile (aka tot ce are legatura cu baza de date) au fost mutate intr-un proiect separat, trecute unele include-uri de baza din PAWN in C#.
  • Inceput sistemul de afaceri.

 

 

Cel mai developer

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Changelog:

 

L# v0.0.19d PA

 

In aceasta versiune au fost finalizate "lucrarile de infrastructura" si a fost creat un sistem de vehicule.

Pe server, fiecare vehicul are un detinator. Acesta poate fi:

  •  Un jucator (vehicul personal).
  •  O factiune (vehicul al factiunii).
  •  Statul (vehicule pe care jucatorii le pot inchiria; mai multe detalii la versiunea in care vor fi adaugate afacerile)

Vehiculele pot fi vandute de orice tip de detinator (adica si de la factiune la vehicul personal si de la personal la factiune).

In realitate, daca intri intr-un vehicul, nu iti va spune niciodata ca acel vehicul nu iti apartine sau ca nu ai permis de conducere. Asa va fi si pe acest server. Poti intra in absolut orice vehicul, cu sau fara permis (daca intri fara permis, nu vei putea conduce cum trebuie si politia te va putea amenda). Normal, in functie de detinatorul vehiculului, daca il vei folosi te poti alege cu nivel de urmarire, cu o mafie care te urmareste sa isi ia inapoi masina sau cu un contract pe capul tau.

Membrii unei factiuni primesc automat cheile de la toate vehiculele factiunii (care primesc spawn incuiate), si pot astfel sa incuie si sa descuie vehiculele de factiune. Trebuie sa aiba grija sa le incuie daca nu vor sa fie tractate / sa fie folosite de alti jucatori. 

Alte detalii tehnice:

  • Serverul a fost trecut pe 0.3DL.
  • A fost creat (C#, Windows Forms) un program separate, pentru a tine deschis si serverul (samp-server.exe) si consola de la SampSharp.

Program aditional

 

Cel mai developer

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...