Jump to content

achizitionare PC.


robertinni
 Share

Recommended Posts

1. Bugetul maxim în care vrei sa te încadrezi; 1800 de lei (poate depasi, dar nu cu mult va rog)
2. Destinatia sistemului: gaming, HTPC, office, editari etc.; Si pentru editare am nevoie. Nu sunt interesat de gaming. Pentru editare audio mai exact, adica music production. Si ceva photoshop, editare clipuri.
3. Lista completa de componente: placa de baza, procesor, placa video etc. (tot ce aveti nevoie, fara omisiuni); doar pc-ul, fara periferice si monitor.
4. In cazul în care achiziţionezi un sistem complet, doreşti şi asamblarea lui? nu.
5. Data achizitiei (aproximativ). pana de craciun sa fie.

„do what you can, with what you have, where you are.“

Link to comment
Share on other sites

  • Retired

ai nevoie de un procesor puternic pt editare, iti recomand un ryzen 3 2200g care are si placa video integrata si optezi pe rami cu frecventa ridicata si pe stocare.

pretul m-a limitat foarte mult, daca mai puneai ceva bani luai ryzen 5 2400g si 16gb ram la 3000mhz, dar este ok si asta pt editare si ps.

https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3546468/

 

 

ps: sau poti lua sistemul de la pcgarage la 17 mil tot cu r3, dar frecventele la rami sunt mai mici (2400) iar ryzen-ul functioneaza bine cu rami cu frecventa mare (~3000)

Edited by Syntetick
Link to comment
Share on other sites

  • Retired
18 hours ago, Leonard said:

 

 

 

 

 

 

 

 

iar aici nu recomand niciun pc mai putin ala "de vara", placile grafice integrate de la intel sunt 0. ryzen-ul a dezvoltat cea mai avansata placa video integrata, ceea ce este buna pentru multi care vor un pc de buget. ce am de obiectat la pc-u ala "de vara" sunt frecventele ram, in rest e ok

nu am stiut cum sa dau quote in acelasi post pe care l-am facut mai sus.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...