Jump to content

Best IDE?


alexC
 Share

Recommended Posts

On 11/17/2018 at 10:23 AM, Syntetick said:

Sublime Text / Visual Studio / Atom / Notepad++, sunt bune toate, alegi tu de aici.

eu folosesc sublime.

Niciunul din astea nu e IDE (presupun ca te referi la VS Code, nu VS. Daca te referi la VS, ala e).

 

Depinde pentru ce vrei sa folosesti. Pentru pawn nu prea ai ce face cu IDE. Pentru PHP recomand PHPStorm, pentru .NET VS, si pentru C/C++ CLion

Cel mai developer

Link to comment
Share on other sites

  • Retired
9 minutes ago, Chase. said:

Niciunul din astea nu e IDE (presupun ca te referi la VS Code, nu VS. Daca te referi la VS, ala e).

 

Depinde pentru ce vrei sa folosesti. Pentru pawn nu prea ai ce face cu IDE. Pentru PHP recomand PHPStorm, pentru .NET VS, si pentru C/C++ CLion

prin IDE s-a referit la programul cu care editeaza

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11/23/2018 at 11:24 PM, Syntetick said:

prin IDE s-a referit la programul cu care editeaza

Ca să clarific ce a vrut să zică @Chase..

Sublime Text, Atom, Notepad ++ sunt editoare de texte. Și Notepad-ul clasic cu care vine instalat orice Win e editor de text.

Comparativ cu un editor de texte, un IDE (pe română mediu de dezvoltare) vine la pachet și cu un compiler (+ alte funcții).

On 11/23/2018 at 11:13 PM, Chase. said:

Depinde pentru ce vrei sa folosesti. Pentru pawn nu prea ai ce face cu IDE. Pentru PHP recomand PHPStorm, pentru .NET VS, si pentru C/C++ CLion

PHPStorm e super șmecher, doar că licența te rupe rău de tot la buzunar.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kingsley said:

Ca să clarific ce a vrut să zică @Chase..

Sublime Text, Atom, Notepad ++ sunt editoare de texte. Și Notepad-ul clasic cu care vine instalat orice Win e editor de text.

Comparativ cu un editor de texte, un IDE (pe română mediu de dezvoltare) vine la pachet și cu un compiler (+ alte funcții).

PHPStorm e super șmecher, doar că licența te rupe rău de tot la buzunar.

Daca esti elev / student (si presupun ca majoritatea de aici sunt), pot lua gratis (cum am si eu).

Cel mai developer

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...