Jump to content

[INCLUDE] Unique Halloween System With MYSQL


Dennis12
 Share

Recommended Posts

  • Retired
Unique Halloween System 
With MYSQL R39 
 
[INFORMATII]
Este vorba despre un quest putin mai diferit decat cele clasice. Ideea acestuia este destul de simpla, avand in vedere ca trebuie sa colinzi 22 de case ( ca si cum ai colecta 22 de obiecte, dar am vrut sa fie ceva mai diferit ). Poti colinda o casa doar cand esti in una dintre cele 22 de zone, apasand tasta Y. Pentru fiecare casa colindata vei primi un numar random de bani( $ ), de candy ( bomboane ) si de H.P ( Halloween Points ), cu care va puteti achizitiona ceva din cele doua shop-uri disponibile. ( /halloweenshop | /halloweenaccs ) [ ACESTE SHOP-URI POT FI CUSTOMIZATE DE CATRE VOI ], iar la completarea quest-ului vei primi inca o suma de bani, bomboane si puncte de halloween. Mai jos aveti atasate poze pentru o viziune mai subiectiva asupra acestui sistem.
 
[COMENZI]:
 
/gotohalloween - Vei fi teleportat la locatia de unde se incepe quest-ul de Halloween. ( In include nu am pus restrictie, deoarece am presupus ca nu exista un sistem de administratie pe gamemode-urile voastre, puteti scoate sau adauga o anumita restrictie pentru a putea fi folosita doar de catre administratori. ) 
/setcpoints - Setezi candy-urile ( bomboanele ) unui jucator. ( In include nu am pus restrictie, deoarece am presupus ca nu exista un sistem de administratie pe gamemode-urile voastre, puteti scoate sau adauga o anumita restrictie pentru a putea fi folosita doar de catre administratori. ) 
/sethpoints - Setez punctele de halloween ale unui jucator (( In include nu am pus restrictie, deoarece am presupus ca nu exista un sistem de administratie pe gamemode-urile voastre, puteti scoate sau adauga o anumita restrictie pentru a putea fi folosita doar de catre administratori. )
/halloweenshop | /halloweenaccs - Doua shop-uri care pot fi customizate de catre voi, avand la baza posibilitatea de a cumpara doua accesorii sau un skin, specifice Halloween-ului. 
/starthalloween - Incepi colindarea caselor cu aceasta comanda.
/tog - Schimbi statusul accesoriilor tale, respectiv skin-ului tau de halloween. 
 
[POZE]:
 
 
[DOWNLOAD LINK]:
 
This is the hidden content, please
 
[ATENTIE!] 
 
- Acest INCLUDE este realizat special pentru modul meu de joc, pentru a il putea folosi este posibil sa aveti nevoie de mici ajustari in cod, chiar daca aveti indicatii prin include.
De exemplu, update-urile in baza de date pentru jucatori sunt facute pentru tabelul users ( EX: UPDATE `users` SET ... ), daca voi aveti altfel denumit tabelul in care se stocheaza datele jucatorului trebuie sa schimbati din `USERS` in numele tabelului vostru. ( EX: UPDATE `players` SET ... ). 
- Pe majoritatea modurilor de joc ( gamemode-urilor ) se gasesc functiile GetName si FormatNumber, insa eu am ales sa le adaug in Include, daca le aveti in gamemode le puteti sterge din INCLUDE, daca nu le aveti le puteti lasa in INCLUDE. 
- Daca folositi ZCMD sau alt procesor de comenzi decat YCMD trebuie sa treceti pe sintaxa specifica procesorului vostru de comenzi. ( EXEMPLU PE YSI COMMANDS: YCMD:comanda(playerid, params[], help) | EXEMPLU PE ZCMD: CMD:comanda(playerid, params[]) ) 
 
Practic, daca folositi ZCMD ca un exemplu din cod trecerea de pe YCMD pe ZCMD se va face astfel:
 
YCMD:sethpoints(playerid, params[], help) -> CMD:sethpoints(playerid, params[]) 
 
Daca doriti sa folositi direct din INCLUDE si nu doriti sa implementati pe gamemode-ul vostru aveti nevoie de Y_HOOKS.  ( Cautati pe google, respectiv sa-mp.com pentru detalii ). 
 
Daca gasiti vreun BUG sau intampinati probleme astept un reply in acest topic si il voi rezolva cu cea mai mare placere. 
La momentul actual nu am gasit bug-uri. 
 
As aprecia foarte mult daca ati lasa un +1 pentru munca depusa si am sa mai revin cu sisteme mai speciale pe viitor ???? 
 
Apropo, codul acestui sistem este scris in anumite parti in moduri mai optime si mai diferite fate de ce se gaseste pe internet la momentul actual, deci nu strica sa aruncati un ochi ici colo, poate mai invatati ceva ???????? 
 
 

 

 

Edited by Dennis12
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...