Jump to content

Ajutor - Problemă tastatură


0022
 Share

Recommended Posts

  • Username: whorT

Ce problema ai?: Nu îmi mai merge tastatura. Ieri mi-a venit noul PC și am conectat tot frumos, PC-ul gata montat și am cumpărat tastatură cu mouse. Am băgat tastatura în mufa USB, a mers ceva gen 30 de minute, nici o oră cred și după nu mai mergea nici o tastă. Am mai încercat cu 2 tastaturi USB și tot la fel, nu merg tastele, nu sunt recunoscute..La mouse nu am probleme, l-am băgat în toate porturile USB și mergea fără probleme.

Alte precizări: Știe cineva ce pot face?

Link to comment
Share on other sites

Nu stie BIOS-ul de tastatura pe USB, nu cred ca ai ce face. 

Cumpara un adaptor, e cativa lei.

Am mai citit pe net că trebuie să activezi din BIOS ceva pentru usb. Din moment ce nu am cum să intru cred că singura soluție e să iau un adaptor. Și ce fel de adaptor trebuie, VGA sau HDMI? Că eu monitorul îl am VGA și unitatea HDMI și folosesc un adaptor ca să meargă.

Un link ceva îmi poți da?

Edited by whorT
Link to comment
Share on other sites

Am mai citit pe net că trebuie să activezi din BIOS ceva pentru usb. Din moment ce nu am cum să intru cred că singura soluție e să iau un adaptor. Și ce fel de adaptor trebuie, VGA sau HDMI? Că eu monitorul îl am VGA și unitatea HDMI și folosesc un adaptor ca să meargă.

Un link ceva îmi poți da?

nu stie cd-ul de Tastatura pe USB, iti trebuie un adaptor USB - Mufa de tastatura, dinaia rotunda mov/verde mai veche

Ori cumperi adaptor ori dai 15 lei si iei o tastatura cu mufa rotunda verde/mov .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Designer

In cazul in care ai mufa PS2 la pc (verde/mov dupa cum a spus atrocity), fa rost de o tastatura pe PS2 si instaleaza-ti windows-ul. Dupa ce driverele pentru usb se vor instala automat odata cu windows-ul totul ar trebui sa functioneze optim.

 

*tips* poti sa furi o tastatura de-asta de la laboratorul de informatica al scolii, cred ca am vreo 3 de acolo.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...