Jump to content

Code:Blocks un IDE perfect pentru C++ si C


essex
 Share

Recommended Posts

Code::Blocks este un IDE pentru limbajele de programare C++, C și Fortran ce a fost lansat în versiune stabilă în 2008.

 

Acesta este gratuit, open-source și cross-platform (compatibil cu Windows, Mac și Linux), având proprietatea de a suporta folosirea de multiple compilatoare, inclusiv pe cel specific IDE-ului Microsoft Visual Studio C++, ceea ce face ca dezvoltatorul să aibă un control mai mare asupra software-ului creat și asupra portabilității codului sursă de pe alte IDE-uri.

 

Programul furnizează toate elementele necesare unui IDE performant:

 

Editor de cod – permite evidențierea codului în funcție de sintaxă, sugerarea de cod la tastare, posibilitatea de reformatare textuală a codului, personalizarea interfeței grafice, a fontului și a mărimi de font, organizarea facilă a fișierelor deschise – sub formă de file ș.a.

Depanator (debugger) – facilitează depistarea rapidă a erorilor de programare, prin inserția de breakpoints, vizualizarea funcțiilor locale și a argumentelor acestora, vizualizarea regiștrilor CPU, definirea de watches ș.a.

Designer GUI – permite proiectarea interfețelor grafice într-un mod vizual, de tipul WYSIWYG (What You See Is What You Get). Designerul se numește wxSmith și este derivat din librăria wxWidgets, librărie ce permite crearea de interfețe grafice cross-platform.

Posibilitatea migrării proiectelor de pe alte IDE-uri, de exemplu de pe DEV-C++ și Visual Studio.

Posibilitatea extinderii funcționalității prin intermediul plugins-urilor; în plus, plugins-urile pot fi create direct din cadrul programului.

Existența unei comunități numeroase de dezvoltatori care conlucrează la îmbunătățirea programului sau/și discută dificultățile întâlnite în cadrul acestuia. Mai mult decât atât, IDE-ul este open-source, deci oricine poate crea versiuni noi, particularizate după nevoile proprii.

 

MAI JOS SUNT PROIECTELE CE POT FI REALIZATE CU CODE:BLOCKS

 

-ARM Project

-AVR Project

-D Aplication

-DirectX project

-FLTK project

-Fortran DLL

-GLFW project

-GLUT project

-GTK project

-SDL project

-SFML project

-QT4 project

-OpenGL project

etc.

***Nu ezitati sa folositi Microsoft Visual Studio, e la fel de bun, probabil mai bun***

Edited by Essex

 

6BHvC.gif.b3b68ca49496ac435560a60fcf91669d.gif

 

Link to comment
Share on other sites

Sincer, folositi programele astea doar daca nu vreti sa deveniti pe viitor programatori, doar pentru a invata la liceu. Sunt inutile mai departe, cel putin din cate am vazut eu la facultate, nici un profesor nu prefera Code:Blocks sau Microsoft Vidual Studio sau Dev pentru a fi folosit.

Nu ma intelegeti gresit, sunt foarte bune pentru a invata de pe ele, foarte practice si chiar mai bine gratis. 

Luati ce am zis mai sus ca pe un warnning, nu va atasati de ele.

asdf.png

UaA_1.png

Link to comment
Share on other sites

Sincer, folositi programele astea doar daca nu vreti sa deveniti pe viitor programatori, doar pentru a invata la liceu. Sunt inutile mai departe, cel putin din cate am vazut eu la facultate, nici un profesor nu prefera Code:Blocks sau Microsoft Vidual Studio sau Dev pentru a fi folosit.

Nu ma intelegeti gresit, sunt foarte bune pentru a invata de pe ele, foarte practice si chiar mai bine gratis. 

Luati ce am zis mai sus ca pe un warnning, nu va atasati de ele.

si ce programe recomanzi pentru viitori programatori ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Marea majoritate a studenÈ›ilor români, cât È™i din afara României utilizează platforme precum Code::Blocks È™i Visual Studio. Și fără nicio discuÈ›ie, pot să afirm că Visual Studio e cea mai bună alegere pentru un IDE. Dar la nivelul liceal, încă se utilizează Code::Blocks pentru studierea C# È™i C++. 

  

ÃŽnsă dacă e vorba de "tehnică", nu platforma dă bătăi de cap. Mai bine e să-È›i baÈ›i mintea pentru o eroare, decât să È›i se ofere totul pe tavă. Oricum, adevărata programare nu se învață "la È™coală". Școală scoate analfabeÈ›i pe bandă rulantă, È™i nu mi-e frică să o spun :)) 

  

PoÈ›i utiliza ca începător, la fel de bine È™i Eclipse CDT, care suportă de altfel È™i MiniGW È™i CygWin. 

  

Baftă tuturor! 

Edited by Daredevil

Better to die on one's feet than to live on one's knees. - Emiliano Zapata

 

PHP Licenses // Ioncube Decoder &  Part of Mecho Network.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...