Jump to content

Masina buget: 2500 euro ?


Hurdock
 Share

Recommended Posts

La 21.05.2018 la 21:38, Leonard a spus:

@@qRuby.

@@Hurdock

 

 

1.6 -> in general motoarele 1.6 sunt pe benzina.

 

1.6 inseamna 1,600 cm cubi motor, 16 valve (cate 2 valve pentru fiecare supapa in parte, supapa de admisie si supapa de evacuare)

 

-------------------------------------------

 

2.0 -> in general 2.0 sunt motoarele diesel, dar pot fi si pe benzina.

 

2.0 -> inseamna 2,000 cm cubi motor, deci, are o forta mult mai mare decat 1.6, automat consuma si mai mult.

 

@@Hurdock cu un 2.0 diesel / benzina poti face depasiri lejer, 0 - 100 km/h in 7-8 secunde, daca i mai faci si un soft ceva, stage 1, e perf.

 

 

Eu personal, recomand motoarele pe benzina, de ce?

 

Benzina face parte din ansamblul motoarelor cu aprindere prin scanteie, adica, pentru aprinderea combustibilului (in cazul nostru benzina), este nevoie de niste bujii. Aceste bujii sunt aprinse de catre o bobina de inductie. (nu intram in detalii)

 

Motorina care face parte din ansamblul motoarelor cu aprindere prin compresie, adica, pentru aprinderea combustibilului (in cazul nostru motorina), nu are nevoie de bujii, bobine, etc.

 

De ce?

 

Pentru ca motorina in contact cu aerul si pusa sub presiune, se auto aprinde, de asta avem la motoarele diesel asa-zisele injectoare, care ce fac ele?

 

Injectoarele injecteaza combustibilul (motorina) in fiecare cilindru in parte la momente bine stabilite de catre producator.

 

 

In concluzie, iti recomand sa iti iei o masina pe benzina, pentru ca "costurile" sunt foarte mici, la benzina dupa un anumit timp trebuie schimbate bujii, etc, care sunt foarte ieftine, pe langa la motorina, trebuie schimbate injectoarele, s.a.m.d.

 

Sper ca ai inteles in mare parte cum sta cu "benzina si motorina".

 

:wink:

Sa înnebunesc dacă nu ai dat totul copy după google ????. Bobită, când vreodată benzina consuma mai puțin ? Ia ia ți tu un BMW cu motor de 2.5 benzina și ia ți și un BMW de 2.0 diesel. Sa vezi diferența de la cer la pământ ???????????? piesele nu sunt mai ieftine la benzina decât la motorina ( decât in unele cazuri și la anumite modele) 

 

Și ca ai zis tu de motorul de 2.0 benzina, ca se “ înfige mai repede “ bobita tata, tu cu motorul asta benzinar, îl faci pe ăla cu 2.0 TDI doar pe plecare, benzina are demarajul mai mare???? dar după când îți intra turbina la diesel, știi ca se distrează cu tine diesel ul, nu? ???????????? 

 

ON: eu am diesel 2.0 am consum de 5l/100km ( mers frumos ) iar un tovaras are 1.8 benzina și are consum de 9l/100km ( mers frumos )

 

 

leonarde, întâi ia ți un permis, condu oleaca și după vorbește de mașini ????????

Link to comment
Share on other sites

  • Administrator
7 hours ago, Catalinnn said:

Sa înnebunesc dacă nu ai dat totul copy după google ????. Bobită, când vreodată benzina consuma mai puțin ? Ia ia ți tu un BMW cu motor de 2.5 benzina și ia ți și un BMW de 2.0 diesel. Sa vezi diferența de la cer la pământ ???????????? piesele nu sunt mai ieftine la benzina decât la motorina ( decât in unele cazuri și la anumite modele) 

 

Și ca ai zis tu de motorul de 2.0 benzina, ca se “ înfige mai repede “ bobita tata, tu cu motorul asta benzinar, îl faci pe ăla cu 2.0 TDI doar pe plecare, benzina are demarajul mai mare???? dar după când îți intra turbina la diesel, știi ca se distrează cu tine diesel ul, nu? ???????????? 

 

ON: eu am diesel 2.0 am consum de 5l/100km ( mers frumos ) iar un tovaras are 1.8 benzina și are consum de 9l/100km ( mers frumos )

 

 

leonarde, întâi ia ți un permis, condu oleaca și după vorbește de mașini ????????

Bobita am zis ca motoarele pe benzina sunt mai ușor de întreținut (pe partea mecanica), nu am zis ca consuma mai puțin. 

 

Si stai calm, nu am copiat nimic, sunt pe profil Mecanic Auto, anul 3 și chestiile de le-am zis eu mai sus sunt chestii elementare pe care le știe orice  conducator auto (aproape).

 

Iar pe partea cu consumul am zis doar din auzite, nu am stat sa studiez in parte fiecare combustibil sa văd cât ia la 100km in diferite sarcini de mers.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Acum 3 ore, Leonard a spus:

Bobita am zis ca motoarele pe benzina sunt mai ușor de întreținut (pe partea mecanica), nu am zis ca consuma mai puțin. 

 

Si stai calm, nu am copiat nimic, sunt pe profil Mecanic Auto, anul 3 și chestiile de le-am zis eu mai sus sunt chestii elementare pe care le știe orice  conducator auto (aproape).

 

Iar pe partea cu consumul am zis doar din auzite, nu am stat sa studiez in parte fiecare combustibil sa văd cât ia la 100km in diferite sarcini de mers.

 

 

Bine bobita dar totuși, astea sunt lucruri care trebuiau spuse de cineva cu permis. Teoria nu dă mereu cu practica, degeaba știi teorie dacă nu știi despre ce e vorba ????

Link to comment
Share on other sites

On 10/16/2018 at 11:08 AM, Catalinnn said:

Bine bobita dar totuși, astea sunt lucruri care trebuiau spuse de cineva cu permis. Teoria nu dă mereu cu practica, degeaba știi teorie dacă nu știi despre ce e vorba ????

Exact.

XNgeArL.png

GKmys99.png?1

Link to comment
Share on other sites

On 5/21/2018 at 8:06 PM, qRuby. said:

Iti recomand un Seat Leon, e foarte bun si merge bine masina.

 

Site orientativ: https://www.autovit.ro/anunt/seat-leon-i-ID7Gtuei.html#contact_form#xtor=SEC-81;promoted

 

Sunt sofer de 2 ani, un an am avut masina asta, am fost foarte multumit de ea, nu o mai am ca am trecut pe Audi, in fine.

coaie nici 17 ani n-ai si tu esti sofer

FONDATOR RPG.ETRION.RO (2016-2021) .

 

Link to comment
Share on other sites

Daca vrei, iti vand eu masini ieftine dar cu volan pe dreapta, cum ar fi am un mercedes c270 full option , full piele pe dreapta an 2004, 2.7 diesel la 2400 euro ce zici , a fost adus din anglia pe roti de mine

FONDATOR RPG.ETRION.RO (2016-2021) .

 

Link to comment
Share on other sites

La 22.10.2018 la 23:43, Blaw a spus:

Daca vrei, iti vand eu masini ieftine dar cu volan pe dreapta, cum ar fi am un mercedes c270 full option , full piele pe dreapta an 2004, 2.7 diesel la 2400 euro ce zici , a fost adus din anglia pe roti de mine

Cu 2400 euro își ia mașina, cu volan pe stânga, un motor bun și cu un consum bun. Pwpici 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...